25.10.11

Soolaseened, pesukurikad ja suitsusaun – millest jutt?

Käisime klassiga vabaõhumuuseumis. Nägime igasuguseid talusid, asju ja tegime töid (näiteks tegime võid ja pesime pesu). Saime teada, et talu juurde kuuluvad hooned on saun, suveköök, sepikoda, ait, aedik ja rehemaja.
Oliver ja Kermo

 Pildi aadress: http://www.tallinn2011.ee/752/muuseumioo-eesti-vabaohumuuseumis?event=1746
Pildi aadress: http://www.evm.ee/


Saime vabaõhumuuseumis veel teada, kuidas elati talus sügisel

Vanasti olid peale talu veel ait, aedik, sepikoda, saun, rehemaja ning suveköök. Seal tehti palju tööd, näiteks pesti pesu. See käis nii, et oli puust pesukurikas ja sellega löödi pesu. See oli tavaliselt naiste töö. Siis oli meeste kord. Nad saagisid puid kahemehe saega, et teised saaksid süüa teha. Siis oli veel kõrts, kus mehed õlut jõid ja tegid nalja. Sepikojas tehti rauast asju. Neid oli väga vaja. Seal olid ka lapsed. Nemad pidid ka tööd tegema. Neil ei olnud elu nagu lill. Nemad ei saanud  ju arvutiga mängida ja kommi ka ei saanud. Nad tegid peaaegu iga päev leiba. Hobused tegid ka tööd. Saunamaja vahedes oli aga sammal. Kootidega peksti nisu kõrsi. Sigadele ja muudele loomadele hakiti toit puruks hakkijaga. Jah, nii see oli. Sead sõid ju peaaegu kõike. Hobustele anti porgandit ka ja sead sõid tammetõrusid.
Karoliine

Rehemaja juures peksti vilja, siis viidi viljaterad veskisse ja tehti jahuks. Jahust tehti leiba. Sepikojas tehti ahjuroope ja hobuseraudu. Aedikus olid loomad. Suveköögis soolati seeni ja pandi kivi peale. Õunad peideti heina sisse. Talvel magas terve pere rehetoas. Ukse vahele topiti villa, et talvel külm ei oleks ja aknad olid ka väikesed. Vahepeal käisid mehed kõrtsis õlut joomas ja kodus tehti ka õlut. Pulle ja hobuseid kasvatasid mehed ja muid loomi kasvatasid naised. Vilja tuulati selle pärast, et kergemad kõrred ära lendaksid ja raskemad terad alles jääksid. Siis tehti kõrtest madratseid ja ülejäänutest sai loomadele põhk. Kui toitu polnud, siis tapeti siga ära ja liha söödi ära ja siis sai kõht täis. Laudas olid lehmad, kus neid hoiti ja hobused olid tallis ja hommikul viidi loomad karja rohtu sööma ja õhtul toodi loomad lauta tagasi.
Egert

Tulevikukool


Meie oleme umbes 9-aastased ja käime 3.a klassis Kiili Gümnaasiumis. See on suur H-tähe kujuline maja, mille ühes nurgas on meie klass. Kui aga juhtuks nii, et ühel hommikul ärkame üles ja avastame, et ühe öö asemel on mööda läinud 100 aastat... siis millisesse kooli me jalutaksime?  

Õpilased sõidavad kooli oma väikese sõidukiga, kuhu mahub ainult 1 inimene. See sõiduk sõidab mööda maad ja lendab õhus, kui vaja. Kool on suur ümmargune klaasist maja. Uksest saab sisse ja välja nupule vajutamisel. Õpikuid, vihikuid, paberit ja pliiatseid pole. On ainult arvutid. Õpetajad on robotid. Koolis on vahetusjalatsiteks rulluisud, mille kiirust saab muuta. Õpilased õpivad ainult seda, mida tahavad ja mis neie meeldib. Koduseid ülesandeid ei anta.

Helen

Kool saja aasta pärast võiks olla suur ja uhke maja. Maja võiks olla välgu värvi. Kooli söökla võiks olla suur ja iga inimene, kes sööklasse sisse astub, selle inimese juurde tuleb tool, mis viib inimese laua juurde. Kooli klassiruum võiks olla tavaline, et lapsi mahuks piisavalt. Kooli õppeained võiksid olla keemia, matemaatika, eesti keel, inglise keel, geograafia, ajalugu, bioloogia ja loodus. Kooli katusel võiks olla puhkeruum. Iga koolilaps võiks koolist tasuta nutitelefoni saada. Koolis võiks olla igal õpilasel oma arvuti, mis kooli minejatele antakse. Vahetunnid võiksid kesta pool tundi ja tunnid võiksid kesta ka pool tundi. Koolis võiks olla eriline turvasüsteem.
Jon Silver



Kooli ümber lendavad ufod ja nad pommitavad alla komme. Kool näeb välja, nagu vana õuduste loss. Lossis kummitab. Õpilased ainult mängivad koolis ja teevad toredaid asju. Koolis kõik lendavad. Koolis antakse süüa hamburgerit.  Maja küljes ripuvad ämblikuvõrgud. Ja välku lööb. Maas on suur hunnik kommi.
Nele


Saja aasta pärast on koolis 5 kuud suvepuhkust. Kooli minnakse helikopteriga. Inimeseõpetus võiks olla tervisemuuseumis. Kõikides tundides  vaatame filmi. Kehalises kasvatuses võiks mängupüstolite sõda teha. Vahetunnid on pool tundi  ja 5 minutit on õppimine. Klassis on ainult poisid. Robotlauad ja toolid. Kooli ümber kasvab suur troopiline aed ja seal on ka loomad. Koolis võiks olla puhkamistund.
Karmo



Saja aasta pärast käiakse koolis hobustega. Kool näeb välja  nagu vana loss. Lapsed lähevad kell 3.00 öösel. Seal käivad ka kummitused. Esimene tund on lohe taltsutamine. Teine tund on hobuste jooks. Ja kolmas tund on keemia. Viimane tund on  kehaline. See kool on veel ümmargune. Kõik koolikotid on ka ümmargused. Selline on siis Kiili kool.
Gedi

24.10.11

Suveuni!

Meie blogi ehk ajaveeb on lõpuks suveunest ärganud! Kas sa teadsid, et tegelikult on ka loomi, kes magavad suveund? Kõrbekilpkonnad kas kaevavad end liiva alla või  peidavad kivide varju, et kuiv ja kuum aeg magades üle elada.  Ja kui meie siilid magavad talveuinakut, siis Austraalia kõrbetes magavad sipelgasiilid suveuinakut.

Pildi aadress: http://blog.flickr.net/en/2011/03/28/e-is-for-echidna/
Pildi aadress: http://www.redbubble.com/people/dixiesdigitals/art/5902185-desert-tortoise